Top 100 cei mai populari instagrammeri din Moldova

Rețeaua de photo-sharing Instagram a atins cifra de 350.000 de utilizatori din Moldova. Doar în prima jumătate a acestui an au fost create 100.000 conturi noi, iar în 2018 cifra ar putea depăși cu ușurință jumătate de milion.

În scurt timp, Instagram va deveni una din opțiunile de bază a brandurilor privind comunicarea în Social Media, iar influencerii care au comunități deja formate pot ajuta și mai mult companiile din țară să-și atingă obiectivele de comunicare online.

Agenția de comunicare digitală Gramatic prezintă topul celor mai populari 100 instagrammeri din R. Moldova, care au împreună peste 5,5 mln. de urmăritori:

PRENUME, NUME  NICKNAME FOLLOWERS
1. Xenia Deli xeniadeli 785.000
2. Carla’s Dreams carlasdreams 410.000
3. Iurie Belegurschi iuriebelegurschi 400.000
4. Ilie Bivol ilies_vlogs 395.000
5. Dan Balan danbalan_official 368.000
6. Doina Ciobanu doina 278.000
7. Katy Black katyblack_official 154.000
8. Iuliana Beregoi iulianaberegoiofficial 146.000
9. Andrew Rayel andrew_rayel 116.000
10. Jad Chukri jad.chukri 108.000
11. Roman Tataru romantataru 93.300
12. Jessy Bivol jessy_bivol 80.900
13. Nicoleta Buru reinventyourself 80.500
14. Cristina Gheiceanu cristinagheiceanu 67.800
15. Mihai mihay_photography 66.800
16. Cristina Surdu cristinasurdu 56.900
17. Olya Novacovsky olenyka 56.000
18. Alex Spatari spatari 56.000
19. Ksiusha Pocitarenco ksiusha_pocitarenco 52.000
20. Edric edricphotography 50.600
21. Ionel Istrati ionelistrati 48.900
22. Costel Pocitarenco costel_pocitarenco 48.200
23. Angelina Polikarpova angelpolikarpova 47.100
25. Victor Stăvilă victorstavila 46.000
26. Ana Ciorici anaciorici 42.600
27. Vova Malostev malostev 40.400
28. Colea Pocitarenco koleapocitarenco 40.200
29. Arsenium arsenium_official 40.100
30. Vlada Bernevec vlada_bbb 37.800
31. Anastasia Fotachi anastasia_fotachi 37.600
32. Igor Dm igor_dm777 37.400
33. Lilia Ojovan liliaojovan 35.800
34. Julia Rodnitchi juliasika 32.500
35. Cristina Moldovanu crismoldovanu 31.500
36. Tany Vander tanyvander 30.300
37. Varvara Oprea varvaraoprea 29.500
38. Ruxandra Ghimp ruxyghimp 28.100
39. Катя Паркер parkerrr06 27.900
40. Lisenco Alina lisencoa 27.600
41. Daniela Marin dannielamarin 26.200
42. Ira Evora iraevora 26.100
43. Nata Albot nataalbot 25.900
44. Daniela Culev theflavourstyle 24.400
45. Dana Bivol danabivol 23.800
46. The Motans themotans 23.000
47. Sandra Dodon sandradodon 21.600
48. Madalina Stratan madalinastratan 21.600
49. Michelle Tronciu michelletronciu 21.100
50. Iulian Lungu i.lungu_photography 20.800
51. Ana Irina ana__irina 20.600
52. Mariana Stingaci marianastingaci 20.500
53. Diana Brescan dianabrescan_77 20.500
54. Catherine Graham caterinegraham 20.200
55. Olivia Manoli oliviamanoli 20.200
56. Anna Paciu anna.paciu 19.500
57. Renato Usatii usatii.renato 19.500
58. Felicia Sirbu felicia_k1 18.900
59. Rodica Rusu rodicarusu_ 18.700
60. Guzun Christian guzunchristian 18.600
61. Stas Oxanii stasox 18.300
62. George Secrieru george_secrieru 17.900
63. Sunstroke Project sunstrokeproject 17.800
64. Olia Tira oliatira 17.500
65. Dana Burlac danaburlac 17.400
66. Kristina Osipov kristinaosipov 17.100
67. Lilia Pocitarenco lilia_pocitarenco 17.100
68. Katerina muse_on_fire 17.000
69. Renata Calmis renata_calmis 16.800
70. Ḿiro Iacovlev im.miroslaw 16.700
71. Mihaela Berdaga berdaga.mihaela 16.200
72. Nastya Ciolaku nastya.myr 16.100
73. Ilinca Costru ilincailinca 15.600
74. Alexandrina Turcan alexandrina_turcan 15.600
75. Aliona Sweetface alionasweetface 15.500
76. Stela Roman stela_roman 15.400
77. Danu Cusnir danu_cusnir 15.300
78. Andrei Curăraru kurararu 15.200
79. Eva Elena evas_diary 15.100
80. Svetlana Stanchevici svetlana_stanchevici 14.600
81. Igor Dodon dodon_igor 14.300
82. Dana Danilov danilovdana 13.900
83. Vlada Samoilenko samoilenco1 13.700
84. Margarita itismargarita 13.600
85. Irina Negara irinanegara 13.500
86. Lera lera.013 13.300
87. Alina Grumeza grumi_009 13.300
88. Olia Stepanenco oliastepanenco 12.900
89. Alina Kirchiu alinaalien 12.900
90. Cristina Evtodii cristinaevtodii 12.900
91. Daniela Caraiman danielacaraiman 12.500
92. Irina Albu albuirenne 12.300
93. Karizma karizma_one 12.200
94. Olga Manciu olga_manciu 12.000
95. Vita Mirzac vita.mirzac 11.800
96. Dara dara_official 11.700
97. Doina Popa doinapopa 11.500
98. Cristina redlipsblondhair 11.300
99. Sandu Lupascu sandulupascu 11.000
100. Dia Moraru diamoraru 11.000
*Acest top este format din persoane originare din R. Moldova sau care locuiesc în acestă țară. Paginile comerciale și comunitățile tematice au fost excluse.
**Clasamentul poate fi actualizat. Dacă cunoașteți un utilizator cu un număr mai mare de urmăritori decât cei prezenți în acest clasament, vă rugăm să ne scrieți pe Facebook.

Alte date interesante despre rețeaua Instagram în Moldova:Instagram Moldova statistică Gramatic 2016

Gramatic Social Media Report

Pentru al doilea an consecutiv, agenția de comunicare digitală Gramatic lansează raportul privind Social Media în Moldova, cu informații culese din mai multe surse. Află din acest eBook cum utilizatorii din Moldova folosesc rețelele de socializare. Raportul acoperă anul 2016 și conține informații culese din mai multe surse.

Descarcă gratuit – gramatic.md/socialmediareport

Despre Gramatic Social Media Report au scris Independent.md, PrimeHotnews.md, Publika TV, Canal 2, Zugo.md, Diez.md, InfoPrut, EA.md,  Agora.md, Moldova Suverana, RTR.md, Costin.ro și alții.

Case Study: Extinderea Moldtelecom în Social Media

Social Media nu mai este un moft, dar o necesitate pentru toate brandurile din Moldova, fie că sunt la început de drum sau branduri cu o notorietate deja formată.

Echipa Gramatic a realizat în ultimele luni comunicarea în Social Media a operatorului național Moldtelecom, integrând astfel rețelele de socializare în mixul de comunicare al companiei. Vă prezentăm un studiu de caz cu obiectivele setate și rezultatele obținute în această perioadă.

120.000 utilizatori Instagram în R. Moldova

În luna aprilie 2016 rețeaua de socializare Instagram a atins cifra de 120.000 utilizatori în Moldova, o creștere cu peste 20% din decembrie 2015. Dacă această tendință va continua și în următoarele luni, putem estima că la sfârșitul anului, numărul utilizatorilor Instagram în Moldova va depăși 160.000.

Din luna septembrie a anului trecut, pe Instagram a devenit posibilă publicitatea plătită pentru branduri. Din acest motiv în rețea apar tot mai multe anunțuri sponsorizate. Companiile încearcă să se strecoare prin fluxul de postări creative, prezentându-și produse într-un mod cât mai inedit și similar cu tendințele de conținut. Prin urmare și acest lucru a influențat într-o anumită măsură numărul total de utilizatori.

Gramatic vă prezintă cele mai interesante statistici despre Instagram în R. Moldova, conform Facebook Ads Manager (aprilie 2016):

1. Distribuția după vârstă și sex

Categoria de vârstă 18-34 ani reprezintă 71% din numărul total de utilizatori.

Analiză: Performanța băncilor din Moldova pe Facebook

Prezența băncilor din Moldova în Social Media stârnește tot mai multe discuții. Cât de eficient este acest canal în dezvoltarea serviciilor bancare și care este impactul promovării pe Facebook – sunt doar câteva dintre obiectivele propuse spre cercetare în analiza efectuată de agenția digitală Gramatic.

În ultimul an s-a observat o creștere semnificativă a numărului de fani ai băncilor pe Facebook. Acest lucru este datorat faptului că cererea consumatorului în informație rapidă și utilă este tot mai mare, respectiv și băncile și-au îndreptat privirile spre serviciile social media.

Principalul canal Social Media de promovare a băncilor rămâne a fi Facebook, cu un număr total de 43.886 fani, în comparație cu circa 14 mii fani acum un an în urmă.

Astfel, numărul fanilor pe Facebook a băncilor din Republica Moldova, la data de 1 februarie 2016 este următorul:Infografic-01-01

Echipa Gramatic vă prezintă o analiză a activității băncilor din Moldova pe Facebook după următorii indicatori:
– numărul de utilizatori care au apreciat pagina;
– numărul de actualizări și calitatea acestora;
– rata de engagement (numărul de like-uri, comentarii și distribuiri din ultimele 2 săptămâni).

Ziua Independenței: cele mai interesante postări ale brandurilor pe Facebook

La 27 august R. Moldova a împlinit 24 ani de independență. Pentru brandurile prezente pe Facebook acesta poate fi un prilej pentru a genera reacții pe măsură și emoții caracteristice acestei sărbători.

Echipa Gramatic a făcut o analiză a brandurilor moldovenești care au fost active astăzi pe Facebook. Vă invităm să apreciați 19 cele mai interesante și interactive postări.

Dacă Republica Moldova ar fi un vin, ar avea o vechime de 24 ani și cu siguranță un gust excepțional. Am avut norocul de…

Posted by mimí on Wednesday, August 26, 2015

Astăzi, Republica Moldova marchează 24 de ani de la independență. Este sărbătoarea, care inspiră în sufletele miilor de…

Posted by Chateau Vartely Wine. Culture and Leisure Resort on Wednesday, August 26, 2015

“Creativity is the new normal!”

Zilele acestea suntem la București la ICEEfest, cea mai mare conferință dedicată Internetului, comunicării, marketingului digital și tehnologiilor aferente din Europa de Est. 

O sesiune aparte a fost despre creativitate. Geoffrey Hantson de la agenția Happiness (Belgia) a subliniat importanta creativității în comunicarea brandurilor. Iar premisa este că oamenii nu mai cred în publicitate, ci mai degrabă în recomandările altor oameni. Astfel e timpul potrivit ca brandurile să dezvolte idei creative – pentru că oamenii discută, transmit și recomandă tot ce este creativ!

Am decis să notăm pe blog exemplele de campanii care ne-au inspirat cel mai mult la ICEEfest:

1. Turn people into action

Pentru a sensibiliza oamenii despre riscurile apărute în urma expunerii la soare, pe o plajă din Peru a fost lansată o rețea Wi-Fi disponibilă doar în zona acoperită de umbră.

500.000 utilizatori de Facebook în R. Moldova

În această săptămână rețeaua de socializare Facebook a atins cifra de 500.000 utilizatori în R. Moldova, o creștere cu circa 140 de mii pe parcursul ultimelor 12 luni. Prin urmare din cei 1,7 mln. utilizatori moldoveni conectați la Internet, 28,7% sunt utilizatori ai Facebook.

Deși Facebook crește cel mai rapid în Moldova, Odnoklassniki rămâne în continuare în top cu peste 1 mln. utilizatori înregistrați. Pe parcursul ultimului an se atestă și o creștere a activității brandurilor pe Facebook.

Gramatic vă prezintă cele mai interesante statistici despre Facebook în R. Moldova, conform modulului Audicence Insights (martie 2015):

1. Distribuția după vârstă și sex

Categoria de vârstă curpinsă între 18-34 de ani reprezintă 65% din numărul total de utilizatori.

Studiu de caz: Se caută imaginea Vita Baby!

La sfârșitul lunii august echipa Gramatic a avut parte de un proiect deosebit, dedicat mămicilor care au copii cu vârsta cuprinsă între 3-18 luni. Un segment destul de îngust și o provocare pe măsură.

Mai jos vedeți care au fost obiectivele, soluțiile și rezultatele campaniei.

Profilul clientului

Compania “Orhei-Vit” este lider al industriei de producere a sucurilor, nectarelor și hranei pentru copii din Republica Moldova. Compania deține cele mai populare branduri pe piața moldovenească în segmentele lor: Naturalis, Vita, Vita Premium, Gustos, Vita Baby.

Tendințe în social media pentru 2015

Social Media este un mediu care se schimbă constant. Mulți nu s-au grăbit să tipărească cărți despre comunicarea în acest mediu. Motivul este unul evident: comportamentul consumatorului în internet diferă de la un an la altul sau chiar mai des.

Echipa Gramatic a pregătit 5 tendințe care în opinia noastră vor domina anul 2015.

1. Conținutul video integrat

De la an la an clipurile video distribuite de utilizatori și branduri pe Facebook se mărește de 3,6 ori. Asta a făcut ca în ultima perioadă să fie modificat algoritmul de afișare a conținutului pentru utilizatori, astfel încât clipurile video încărcate nativ au prioritate comparativ cu conținutul care face trimitere la YouTube.